نرم افزار cmms چیست ؟ این سوالی است که طی سال جاری در خصوص cmms از طرف کاربران زیادی جستجو شده است . در این نوشته قصد دارم به این سوال به صورت شفاف پاسخ داده و دیدگاه روشنی را در پیش روی علاقه مندان قرار دهم.

نرم افزار cmms چیست و چه الزامی برای استفاده آن وجود دارد؟

نرم افزار cmms در واقع مخفف کلمه computerized maintenance management system می باشد. cmms نقش بسیار مهمی در مدیریت اطلاعات نگهداری و تعمیرات سازمان های تجهیز محور داشته و در عصر حاضر نبود یک cmms مناسب با نیازهای سازمان می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند . سامانه رایانه ای مدیریت نگهداری و تعمیرات طی سالیان طولانی حضور خود توسعه یافته و به نرم افزار مدیریت دارایی های فیزیکی ارتقاع پیدا کرده (enterprise asset management(EAM) system) . 

وجود تجهیزات گوناگون و اهمیت نگهداری آن ها ، وجود برنامه های زمانبندی شده تولید و رقابت های شدید بین پیمانکاران جهت موفقیت در گرفتن پروژه و اتمام سود آور آن ها از جمله دلایلی است که سازمان ها را به سوی استفاده از cmms هدایت کرده .

نرم افزار cmms چیست و چگونه در سازمان نقش آفرینی می کند؟

cmms به عنوان یک سیستم حمایت تصمیم در سیستم اطلاعات نت می تواند مهم ترین نقش سازمانی را عهده دار باشد . دریافت اطلاعات از سیستم اجرا ، پردازش آن به صورت دقیق و ارائه اطلاعات به مدیران و سایر کاربران برای تصمیم گیری، کاری است که cmms می بایست توانایی انجام آن را داشته باشد . البته شرکت های ارائه کننده cmms با توجه به نیاز مشتریان توانایی ایجاد تغییرات را در cmms دارند .

نرم افزار cmms چیست و چه نرم افزاری مناسب سازمان شماست؟

cmms به عنوان یک نرم افزار هدایت کننده برنامه های پیشگیرانه توانسته است سازمان ها را به موفقیت های قابل توجهی برساند اما آنچه می بایست در انتخاب نرم افزار مورد توجه قرار گیرد این است که سه موضوع استانداردهای روز ، نیازهای بومی و ترکیب این دو در برنامه نویسی به صورتی ترکیب شده باشد که نرم افزار بتواند عملکرد بسیار مناسب و تاثیر گذاری را در راستای دست یابی به اهداف نت در سازمان ارائه کند .

برای مثال نرم افزار cmms pro که ما در حال پیاده سازی آن هستیم به صورت تخصصی برای شرکت های راهسازی و معدنی نوشته شده و در بزرگترین شرکت های این صنف در حال فعالیت می باشد ، ما هرگز ادعا نداریم که cmms را در تمام مجموعه ها با فعالیت های مختلف پیاده سازی خواهیم کرد زیرا ما فقط متخصص ماشین آلات راهسازی و معدنی هستیم و از اینکه بزرگترین شرکت های این صنف ما را انتخاب کرده اند افتخار می کنیم .

درباره ی محمد معتمدی

یک پاسخ ارسال نمایید