کاهش مصرف بنزین با استفاده از اصول صحیح رانندگی

با انجام روشهای ذیل میزان کاهش مصرف بنزین خودروها را به نحو چشمگیری مشاهده خواهید کرد و از فشار مواد آلاینده خارج از حد مجاز ممانعت به عمل می آید.به خاطر داشته باشید با به کار گیری این اصول و راهکارهای طلایی در صورت رانندگی صحیح ، به طور متوسط و به ازای هر دستگاه خودرو می توان سالانه تا ۶۰۰ لیتر در مصرف بنزین جلوگیری گرد.

  • نحوه رانندگی :

حرکتهای پر شتاب ، رانندگی با سرعت بسیار بالا، رانندگی سریع در دمای بالای هوا ، ترمزهای پیاپی ، خاموش و روشن کردن متناوب و حرکت در ترافیک سنگین شهری مصرف بنزین را به نحو چشمگیری افزایش می دهد.

  • تعویض به موقع روغن موتور :

تعویض به موقع روغن موتور ضروری ترین کاری است که برای ارائه فعالیت موفقیت آمیز موتور توسط راننده باید انجام شود ، عدم تعویض روغن موتور در زمان مناسب ضمن افزایش مصرف بنزین ، میزان انتشار آلاینده های زیست محیطی را افزایش می هد. ضمناً درصد قابل توجهی از گرمای موتور توسط روغن جذب
می شود مهمترین نقش روغن موتور ایجاد لایه ای بین قطعات متحرک است تا قطعات روان و آسان از کنار هم بگذرند. افزودنیهای روغن پس از مدتی تبخیر می شوند و در کارتر آلاینده های مختلفی تشکیل می شوند و قطعات فلزی را می خوردند که در طول زمان در کارتر آب و لجن تشکیل می گردد.

  • عوامل موثر در مدت کارکرد روغن موتور:

الف )به خاطر داشته باشید یک ساعت درجا کارکردن موتور معادل طی نمودن ۵۰ کیلومتر می باشد.

ب )وضعیت مناسب کاربراتور ، انژکتور ، سیستم بنزین رسانی و برق خودرو

ج )کیفیت روغن موتور و بنزین مصرفی

د )کیفیت فیلتر هوا و روغن

ه ) مدتی که روغن در کارتر می ماند بسیار مهم می باشد لذا در صورت عدم فعالیت برای مدت طولانی کشیدن روغن پیشنهاد می گردد ضمناً روغنی که بیش از شش ماه در کاتر مانده باشد باید هنگام شروع کارکرد تعویض گردد.

خ ) سطح روغن همیشه باید بین L  و H قرار داشته باشد در صورت کم کردن روغن از  نمونه روغن موجود در موتور جهت سرریز نمودن استفاده شود.

  • مراقبت از لاستیک ها و کاهش مصرف بنزین :

لاستیک خودرو و تنظیم درست باد آن تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش مصرف بنزین دارد  اگر باد لاستیک از مقدار استاندارد ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو کمتر باشد موجب سایش سریع لاستیک ، ایجاد گرمای بیشتر ، افزایش مصرف بنزین و عدم کنترل آسان خودرو می گردد . اگر باد لاستیک بیشتر از میزان استاندارد باشد احتمال ترکیدن لاستیک بالا می رود و اتومبیل پایداری خود را از دست می دهد.

در صورت کم شدن ۲ درجه باد لاستیک مصرف بنزین ۱% افزایش می یابد (حتی اگر باد یکی از لاستیکها کم باشد) با تنظیم نبودن باد لاستیک ها تا ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر افزایش بنزین خواهیم داشت.باد لاستیک را هر دوهفته یک بار و در زمانی که کمتر از ۲ کیلومتر حرکت کرده اید اندازه گیری نماید ضمنا در دمای خیلی سرد و گرم  مبنای اندازه گیری مطابق با دفترچه راهنمای خودرو تغییر می کند .

  • تعویض به موقع فیلتر هوا و کاهش مصرف بنزین :

رعایت این امر مطابق با دفتر چه راهنمای خودرو تا %۱۰ باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می گردد . هرگز به فیلتر های ارزان و فاقد استاندار ملی اعتماد نکنید زیرا فیلتر هوا تضمین کننده عدم ورود گرد و غبار و اتفاقات بعد از آن در موتور خودرو شما خواهد بود.

  • بازدید و تعویض به موقع سوپاپ تهویه کارتر:

شایان توجه است در صورت عدم رعایت بازدید و تعویض سوپاپ تهویه کارتر بازده موتور کاهش یافته و سیستم بنزین رسانی اجبارا بنزین بیشتری به مرحله احتراق می رساند .

  • تعویض به موقع شمع:

اگر شمع ها درست جرقه نزند مصرف بنزین تا ۲۵% افزایش یافته و بنزین به صورت خام و با آلایندگی زیاد تر مصرف می گردد در بازدید های دوره ای شمع و وایر های آن را فراموش نکنید .

  • تنظیم موتور :

با تنظیم ساده موتور(تون آپ) میزان کربن مونو اکسید و هیدروکربن های خروجی از اگزوز تا ۵۰% کاهش می یابد .هدف از تنظیم موتور افزایش بازدهی ، کاهش مصرف بنزین ، افزایش عمر موتور و کاهش آلودگی هواست.

  • کنترل سرعت و کاهش مصرف بنزین:

تغییر سرعت در افزایش مصرف بنزین تاثیر شگرفی دارد یک ترمز و کاهش سرعت و گاز بیشتر برای رسیدن به سرعت قبلی همچنین نظر به اتفاق مشابه برای خودروهای پشت سر نشانگر این موضوع خواهد بود  لازم به ذکر است چنانچه سرعت از ۹۶ کیلومتر درساعت بیشتر شود به ازاء هر ۸ کیلومتر افزایش سرعت مصرف بنزین ۱۰% افزایش می یابد ، مناسب ترین سرعت ۹۰ کیلومتر در دنده چهار می باشد ، رانندگی تهاجمی و شتاب دار و تخته گاز رفتن عوامل اساسی افزایش مصرف بنزین می باشد.

۱۰-رانندگی با دنده مناسب :

استفاده از خودروهای مجهز به گیربکس ۵ دنده سبب کاهش مصرف بنزین در بزرگراه می شود زیرا کاهش دور موتور کاهش مصرف بنزین و استهلاک را در بر خواهد داشت .

۱۱-پیش بینی موقعیت :

پیشاپیش فکر کنید و مسیر حرکت خود را تعین کنید با در نظر گرفتن شرایط ترافیکی و رعایت فاصله ایمن با سایر وسایل نقلیه می توانید به راحتی هماهنگ با جریان ترافیک حرکت کرده و از ترمزها و شتاب گرفتن بی مورد که باعث افزایش مصرف بنزین می گردد پرهیز کنید.

۱۲- پرهیز از توقف های بی مورد :

تنظیم سفرهای شهری را به طوری انجام دهید که در ساعت های سنگین ترافیک نباشد استفاده دنده یک و دو موجب هدر رفتن بنزین می گردد زیرا به اندازه ای که بنزین وارد موتور می شود دور موتور افزایش پیدا نمی کند.

۱۳- بلافاصله پس از روشن کردن ماشین حرکت کنید :

بسیاری از افراد عادت دارند قبل از حرکت اتوموبیل چند دقیقه آن را روشن نگه می دارند تا به اصطلاح گرم شود و این یعنی هدر رفتن بنزین ، از لحاظ علمی هیچ نیازی به گرم کردن موتور خودرو به صورت درجا نیست . بهترین حالت برای گرم کردن با سرعت پایین است.

۱۴- رفع ایراد روشن شدن :

روشن نشدن خودرو با اولین استارت به معنای این است که خودروی شما به درستی کار نمی کند این ایراد

می تواند از موتور یا برق باشد که هرچه سریع تر جهت رفع آن اقدام نمایید زیرا با هر بار استارت زدن مقداری بنزین مصرف می گردد.

۱۵-شستشوی ماشین:

چربی و گرد و خاک بر روی موتور و متعلقات آن باعث عدم تبادل هوای خنک با موتور شده راندمان موتور را پایین آورد و موجب افزایش بنزین می گردد لذا شستشوی مرتب خودرو الزامی می باشد..

۱۶-چک آپ سیستم برق:

از سولفاته شدن سرباتری و سیستم برق رسانی جلوگیری گردد .

۱۷-بازدید چرخها :

برای چرخش استاندرد چرخها نباید قسمت های دیگر اتومبیل مانند گلگیر ها با آن در تماس باشند در صورتی که ترمز تنظیم نباشد چرخ در حال حرکت دارای اصطکاک می شود و مصرف بنزین را افزایش می دهد لذا از کاهش ارتفاع شاه فنر های خودرو خودداری نمایید .

۱۸-فرم آیرودینامیکی:

باز بودن ینجره و سان روف ،خودرو را از حالت استاندارد خارج می کند لذا روشن کردن سیستم ایرکاندیشن (تهویه هوا )و رعایت سرعت مناسب ،مصرف بنزین را کنترل می کند.

۱۹-زمان سوخت گیری :

شب ها یا صبح های زود که هوا خنک تر است ، بهترین زمان برای پر کردن بنزین است زیرا بنزین کمتری تبخیر می شود پس از بنزین زدن درب باک را محکم ببندید تا از فرار بنزین جلوگیری شود.

۲۰- خاموش کردن موتور در توقف های طولانی :

در مورد خوردرو ها پیشنهاد نمی گردد که این امر پشت هر چراغ قرمز انجام شود زیرا خاموش کردن موتور داغ و استفاده مکرر از استارت بسیار زیان آور می باشد زیرا پمپ روغن نمی تواند فشار مورد نیاز را ایجادکند و صرفه جویی آنچنانی روی نمی دهد . ولی در توقف های بیش از ۲ دقیقه خاموش نمودن موتور باعث کاهش مصرف بنزین می گردد.

سایر راهکارهای کاهش مصرف بنزین :

۱-دقت در بنزین گیری و جلوگیری از سرریز سوخت.

۲-پارک کردن خودرو در محل های مناسب متناسب با فصول سال.

۳-استفاده دقیق از تجهیزات کمکی ، کولر و بخاری.

۴-هنگام انتخاب تایر، به خودرو، سرعت، شرایط رانندگی ، سطح جاده ،شرایط محیط و فصل توجه نمایید.

۵-هیچگاه تایر رادیال( تیوپلس) و بایاس ( باتیوپ) را به طور هم زمان استفاده نکنید.

۶-از بالانس چرخ ها غافل نشوید.

۷-هر۱۰ هزار کیلومتر لاستیک بایاس به صورت ضربدری و لاستیک رادیال به صورت طولی جابه جا شود.

۸-از رینگ تعمیری و معیوب استفاده نکنید.

۹-در سرپاینی از خلاص کردن خودرو جلوگیری کنید زیرا در هنگام خلاص بودن ،موتور برای روشن ماندن بنزین مصرف می کند لذا پیشنهاد می گردد از دنده چهار یا پنج استفاده شود.

۱۰-قبل از سر بالایی سرعت را افزایش دهید.

۱۱-به ازای هر ۴۵ کیلو گرم بار اضافه در صندوق عقب دو لیتر مصرف بنزین بالا می رود.

۱۲-چیدمان بار در باربند مقاومت زیادی در برابر هوا ایجاد می کند و موجب افزایش بنزین می گردد.

۱۳-بخاری و کولر خود را قبل از گرم شدن روشن نکنید.

۱۴-تمام تایرهای خودرو از یک نما نام باشد و بهتر است هنگام تعویض لاستیک تیوپ هم عوض شود.

 

جدول تاثیر عوامل موثر در مصرف بنزین اتومبیل

عواملی که در مصرف بنزین دخالت داردند درصد تاثیر عوامل بر سوخت
وضعیت بد جاده مقدار افزایش بنزین ۱۰% می باشد
باد با سرعت ۱۰ M/S مقدار تاثیر بر مصرف بنزین ۱۰%الی ۱۵% بسته به جهت باد تغییر می کند
ساختمان اتومبیل ممکن است مصرف بنزین با یک اتاق آئرودینامیک ۱۰ % کاهش یابد
ترمز های ناگهانی ۱۰% افزایش بنزین را ایجاد می کند
سرعت اتومبیل تفاوت بین سرعت مجاز و حداکثر سرعت خودرو به ۵۰% می رسد
موتور مستعمل ممکن است تا ۵۰% مصرف بنزین را افزایش دهد
اتومبیل با بار تفاوت اتومبیل با بار و بدون بار ۵۰% می باشد
تنظیم نبودن انژکتور یا کاربراتور نقص کوچک ۱۵ و نقصهای اساسی تا ۵۰% مصرف را افزایش می دهد
مهارت راننده راننده ماهر تا ۲۰ % در مصرف بنزین صرفه جویی می کند
خرابی سیستم برق رسانی گاهی تا ۱۰۰% افزایش بنزین را به دنبال دارد
استفاده از دنده یک و دو گاهی تا ۲۰۰%  مصرف بنزین را افزایش می دهد

 

یک مطلب تکمیلی در مورد تعمیر خودرو را ملاحظه کنید

 

 

 

 

 

درباره ی محمد معتمدی

یک پاسخ ارسال نمایید